Леонардо да Вінчі

Леонардо да Вінчі

П’ятнадцяте століття, маленьке тосканське село Анк’яно біля містечка Вінчі, що своєю чергою знаходиться неподалік Флоренції. Немовля мирно спить у колисці. Раптом з неба спускається великий птах. Птах кружляє і сідає просто на край колиски. Його розкішні крила кидають тінь на дитину. Птах схиляється до немовляти і легенько проводить своїм пір’ям по його обличчю, торкається хвостом губ малюка. Дитина широко розплющує очі… Багато років потому сам Леонардо да Вінчі записав у нотатнику свій найперший спогад: “Мені привиділося, ніби я лежав у колисці, і до мене спустився коршак, розкрив мій рот своїм хвостом і кілька разів ударив мене тим хвостом по губах”​

Цей дивний сон (чи фантазію) Леонардо інтерпретував як доленосний знак – мовляв, природа сама означила його прагнення до польоту думки й непогамовну цікавість.

Будинок, в якому ймовірно виріс Леонардо

Цей хлопчик, народжений 15 квітня 1452 року, був позашлюбним сином заможного нотаріуса П’єро да Вінчі та простої дівчини на ім’я Катерина. Формально хлопчик не міг успадкувати прізвище чи стати нотаріусом через свій статус. Про матір довгий час було відомо мало – вважали, що це селянка з околиць. Але сучасні італійські дослідники знайшли сенсаційні документи у Флорентійському архіві: виявляється, Катерина могла бути поневоленою дівчиною з Кавказу. Професор Карло Вечче у 2023 році оприлюднив акт звільнення невільниці на ім’я Катерина, підписаний П’єро да Вінчі у листопаді 1452 року. 1 Цей документ, складений через шість місяців після народження Леонардо, містить неточності та виправлення – наче стривожений нотаріус П’єро писав його поспіхом, усвідомлюючи, що зробив незаконну дитину з невільницею​.

Якщо ця гіпотеза правильна, то Леонардо був лише наполовину італійцем за кров’ю, а його мати пройшла драматичний шлях від далекого краю до свободи на чужині. Яким би там не було, Леонардо зростав у домі діда й батька, оточений природою Тоскани, бабусиними казками й власною уявою.

З дитинства Леонардо вирізнявся спостережливістю та допитливістю. Хлопчик годинами блукав пагорбами навколо Вінчі, придивлявся до кожної квітки й жучка, до потоків води й польоту птахів. Кажуть, ніби вже тоді він мав незвичайну любов до тварин. Життєписець Джорджо Вазарі розповідав, що Леонардо “дуже любив коней та всіх тварин” і навіть у юності, проходячи повз ринки, де продавали пташок, він купував їх у клітках лише для того, щоб на волі випустити – даруючи птахам “втрачену свободу”. 2 Цей жест співчуття разюче випереджав свій час – адже Леонардо жив за доби, коли права тварин нікому й на думку не спадали​.

Джорджо Вазарі — італійський художник, архітектор і перший у світі мистецтвознавець, який у 1550 році написав одну з найважливіших біографій Леонардо да Вінчі – «Життєписи найвидатніших живописців, скульпторів і зодчих».

Близько 1466 року сім’я перевезла підлітка Леонардо до Флоренції – міста мистецтва, яке стане його першою школою. Батько віддав його навчатися до відомої майстерні скульптора і художника Андреа дель Верроккіо. Там юнак швидко вразив усіх своїм талантом. Він був красивий лицем і станом, фізично дужий, мав чарівні манери – “краса його особи викликала подив, а сила духу була така, що він опановував усе, за що б не брався” – писав про нього Вазарі​. 2

Леонардо був лівшею і писав свої нотатки у дзеркальному напрямку – зліва направо, так що прочитати їх можна було лише в дзеркалі. Дехто пояснював це прагненням до таємничості, інші ж вважають, що йому так було зручніше, аби не розмазувати чорнило лівою рукою по свіжому письму. Згодом “дзеркальне письмо” стало візитівкою Леонардо, за якою можна було легко впізнати його записи.

В майстерні Верроккіо Леонардо навчався всього: малюнку, живопису, ліпленню з глини, механіці. Він брався за кожне завдання з ентузіазмом – але часто захоплювався новим, так і не завершивши попереднього. Учитель дивився на такого учня з подивом і, мабуть, трохи з побоюванням. Одного разу Верроккіо доручив Леонардо дописати фігуру ангела на своїй картині “Хрещення Христа”. Юний живописець намалював ангела, що тримає шати, з такою майстерністю, що решта фігур, виконаних самим Верроккіо, виглядали поруч слабко. За легендою, побачивши ангела Леонардо, Верроккіо відклав пензля і більше ніколи не брався за живопис – не зміг витримати, що його перевершив власний учень-підліток​. 2 Ця історія, можливо, перебільшена, але вона підкреслює, що слава про дивовижного хлопця ширилася Флоренцією.

У 24 роки Леонардо спіткало випробування, яке могло зламати кар’єру і саме життя. 1476 року флорентійські судові книги зафіксували скаргу: анонімно було звинувачено кількох молодих людей, серед яких і Леонардо, в содомії (у статевих стосунках з юнаком простолюдином). У той час це був страшний злочин – карався вигнанням чи навіть смертю. Леонардо арештували. Уявімо його стан: вчора – шанований учень майстра, а сьогодні – в’язень, знеславлений в очах міста, де церква і мораль нещадні до “грішників”. На щастя, справа розвалилася – звинувачення так і лишилося без доказів, можливо, тому що один з фігурантів був родичем могутніх Медічі. 3

Суд Флоренції закрив справу. Але юнак вийшов з цього випробування глибоко травмованим. За свідченнями, Леонардо був наляканий до смерті – адже від страти його відділяла лише відсутність доказів​. Після виправдання він ще якийсь час жив у Флоренції, але вже наступного року покинув рідне місто і подався шукати кращої долі на півночі Італії​.

Втім, були й позитивні сторони в тому, як складалося його життя. Через відсутність формальної освіти (як позашлюбний син, він не вивчав глибоко латину й гуманітарні науки в університеті) Леонардо самотужки здобував знання з природи. Себе він згодом жартома називав “omo sanza lettere” – “людина не книжна”, маючи на увазі, що не володіє класичною латинською вченістю.

Omo sanza lettere – людина не книжна

Але саме ця “не книжність” підштовхнула його до експерименту і власних спостережень. Юний да Вінчі захоплено креслив механізми, придумував машини, яких ніхто не бачив. Ще в підмайстерських роках він пропонував проєкт каналу від річки Арно до моря, розробляв підйомні крани, водяні колеса.

Флорентійська знать навіть замовляла йому сміливі інженерні плани – наприклад, як підняти храмовий купол і підвести під нього сходи. Леонардо мав дар переконувати: на папері його фантазії виглядали здійсненними, хоча надалі виконавці його задумів на практиці нерідко стикалися із нереальністю виконання.

Він також мав веселу вдачу і неабияку вигадливість. Є оповідь, як його батько, сеньйор П’єро, приніс якось юному Леонардо круглу дощечку-щит – сусідський селянин просив розмалювати її для декору. Леонардо вирішив перетворити цей простий предмет на щось екстраординарне. Він випрямив і відполірував деревину, замкнувся у своїй кімнаті й почав він почав думати, що б таке намалювати на ній, щоб налякати кожного, хто побачить її, і щоб вона мала ефект голови Медузи. Для натхнення він зібрав у кімнаті різну живність – ящірок, жаб, комах, кажанів, змій.

Нарешті на щиті з’явилась моторошна голова дракона: паща роззявлена, з зубів капає отрута, з очей виривається полум’я, з ніздрів – дим​. Леонардо настільки захопився, що натикав у майстерні купу мертвих ящірок і комах – сморід стояв страшенний, але він того не помічав “через любов до мистецтва”​.​ (ілюстративне зображення)

Коли батько зайшов поглянути на роботу, син виставив щит у напівтемряві. Сеньйор П’єро аж відсахнувся – він прийняв намальованого дракона за живого і мало не кинувся тікати​. Леонардо сміючись заспокоїв його: “Саме такого ефекту я й хотів досягти”. Вражений батько потай продав цю картину одному купцю за 100 дукатів, а селянинові натомість замовив у простішого майстра щит з сердечком і стрілою. 2 Так юнак вперше заробив своїм мистецтвом великі гроші (щоправда, сам він отримав лише похвалу, гроші залишились у батька).

Минав час, Леонардо ставав самостійним майстром. Та в душі він відчував, що Флоренція – хоч і колиска мистецтв – більше не дає йому простору. Його неспокійний розум жадав нових викликів. А після пережитого скандалу в рідному місті залишався неприємний осад. Тому на початку 1480-х Леонардо, як тільки випала нагода, охоче пристав на пропозицію поїхати до Мілана. Офіційно він вирушив музикант та посланець при дворі міланського герцога – кажуть, привіз тому дивовижну срібну ліру власної роботи у формі кінської голови​. Але окрім музичних талантів, Леонардо мав і практичніший план. Він вирішив запропонувати себе герцогу Лодовіко Сфорца не просто як художника, а як інженера-винахідника, який зробить Мілан непереможним.

На службі у герцога: міланський період

Прибувши до Мілана, майже тридцятирічний Леонардо написав Лодовіко Сфорца листа, якого сьогодні називають першим “резюме” в історії​.

У десяти пунктах він перелічив свої здібності. Перші дев’ять – не про живопис, а про воєнні машини та інженерію. Леонардо запевняв, що вміє будувати легкі й міцні мости, конструювати гармати, катапульти й тарани небаченої сили, проектувати броньовані колісниці, пробивати будь-які фортеці, відводити воду під час облоги, навіть створювати “пристрої, щоб іти по воді” (прообрази водолазного спорядження)​.

Лише в останньому, десятому пункті він побіжно згадав, що може, “в часи миру”, виконувати архітектурні та скульптурні роботи і малювати картини “не гірше за будь-кого іншого”​. 4

На завершення він нагадав про задум спорудити величезного бронзового коня в пам’ять попереднього герцога – мовляв, готовий взятися, що принесе славу родині Сфорца.

Цей майстерний лист дійсно зацікавив Лодовіко. Як відзначають біографи, Леонардо був пацифістом у душі, називав війну “безумством найгіршого ґатунку”​, але прекрасно розумів пріоритети свого потенційного покровителя, владного і воєвничого герцога. Тому й наголосив на тому, що той хотів чути.

Війна – це безумство найгіршого ґатунку

Так Леонардо став придворним універсальним майстром при Лодовіко, прозваного Моро (Мавр). Наступні 17 років – майже півжиття – він провів у Мілані. Це був надзвичайно плідний період. Герцог використовував Леонардо на повну: той і проєкти каналів креслив, і фортеці укріплював, і організовував грандіозні свята та турніри з фантастичними декораціями, і портрети для герцогині малював.

Лодовіко мав слабкість до пишних видовищ, і Леонардо дивував двір винаходами: то сконструює автоматизовані декорації до вистави, то механічного лева (про ньго пізніше), що вміє рухатися. І герцог не шкодував коштів на такі забаганки.

Сам Леонардо жив у Мілані на широку ногу, очолював власну майстерню з учнями. В 1490 році до нього пристав десятирічний хлопчина Джан Джакомо, прозваний Салаї (що значить “чортеня”). Леонардо записав у своєму щоденнику “Джакомо прийшов до мене на службу на день св. Магдалини, йому 10 років”​. Далі майстер додав зі сміхом: “ladro, bugiardo, ostinato, ghiotto” – “злодій, брехун, упертий, ненажера”​. Цими словами він охарактеризував непосидючого вихованця, бо вже за перші місяці Салаї встиг наробити лиха: крав гроші у вчителя, бив посуд, об’їдав усіх за столом, крав дрібні речі у гостей та навіть продав за цукерки дорогу шкуру, подаровану Леонардо для роботи.

Салаї

Незважаючи на таку поведінку, Леонардо не прогнав “чортеня”. Салаї залишався поруч 30 років – і слугою, і помічником, і, як подейкують, найближчим другом, можливо навіть коханцем майстра. Про їхні стосунки багато домислів, але одне ясно: терпіння Леонардо було янкольским. (Ймовірно автопортрет Салаї при допомозі Леонардо)

Він витрачав на примхи Салаї чималі гроші – купував йому розкішний одяг, прощав крадіжки, з усмішкою терпів витівки. Поряд з ним згодом з’являться й інші учні, зокрема порядний та вірний Франческо Мельці, який стане для Леонардо як душевний син, але Салаї із своїми бісиками залишатиметься найбільш колоритною тінню майстра.

У Мілані Леонардо нарешті отримав можливість розкрити себе як художник на повну. Близько 1495 року Лодовіко Сфорца доручив йому розписати стіну трапезної (їдальні) в монастирі Санта Марія делле Граціє. Так народилась знаменита “Таємна вечеря” – стінопис, який згодом проголосили одним з найвеличніших творінь Ренесансу.

Леонардо підійшов до роботи філософськи й експериментально. Замість звичної техніки фрески (швидке малювання по сирій штукатурці) він вирішив писати a secco – по сухій стіні спеціальними фарбами, щоб мати час опрацьовувати деталі​.

Молодий монах-новіціат Маттео Банделло, який тоді жив у обителі, потай спостерігав за генієм. Пізніше він описав, що Леонардо працював нерівномірно. “Я бачив, – пише Банделло, – як він рано-вранці підіймався на риштовання, і цілий день, від світанку до смеркання, не випускав пензля з рук, забуваючи про їжу і пиття. Потім могло статися, що два, три дні, а то й чотири він не торкався стіни, але щодня приходив, щоб лише годину чи дві постояти перед фрескою, вдивляючись, обдумуючи і критикуючи про себе свої фігури”.

Через цю повільність стався курйоз: настоятель монастиря почав скаржитися герцогу, що художник гаяє час. Мовляв, що це за робота – прийде, витрішки продає півдня і пензлем не махне. Лодовіко Сфорца викликав Леонардо і чемно попросив пояснень. Майстер без роздратування розтлумачив високопоставленому патрону те, чого не зрозумів обмежений чернець: геній іноді працює, коли здається, що нічого не робить​. Народження задуму відбувається в душі й розумі – і тільки так можна створити справжнє велике мистецтво. Леонардо додав, що йому лишилось дописати на фресці лише дві голови – Христа і Юди. Образ Христа, мовляв, він взагалі сумнівається, що зможе написати гідно, бо не знайде у світі краси, яка пасувала б Синові Божому. А от із головою Юди проблема іншого роду: важко уявити натуру настільки огидну, щоб уособити зрадника, людину з “таким злом у душі, яка після стількох благодіянь від Учителя вирішила зрадити свого Господа”​.

Леонардо сказав, що шукає в Мілані найпідліше обличчя, і якщо не знайде, то… змалює з натури обличчя самого настоятеля – настільки той докучливий і недалекий​. Лодовіко розсміявся і наказав більше не турбувати генія. Приголомшений чернець поспішив відстати від художника​.

Леонардо таки завершив голову Юди (на картині він третій зліва від Ісуса, схилився трохи назад) – вона в нього вийшла жахливо реалістичною. Натомість лик Христа майстер так і лишив трохи незавершеним, ледь наміченим – можливо, рука його й справді не наважилась на повну сміливість, а може, він хотів додати образу небесної таємничості (зараз це не дуже видно, адже фреска сильно постраждала із часом). Так чи інакше, “Таємна вечеря” стала тріумфом Леонардо. Сам герцог був у захваті. Король Франції, який пізніше побачив фреску, був готовий “зрізати всю стіну” і перевезти шедевр до себе, аби тільки він йому дістався​.

Щоправда, новаторська техніка Леонардо мала недолік: фарба, нанесена на суху штукатурку, почала відшаровуватися дуже швидко​. Минав лише десяток років, а витвір вже втрачав яскравість. Пізніше він сильно постраждає від сирості, від воєнних дій (одна бомба у 1943-му зруйнує весь монастир, окрім тієї стіни з фрескою!), але дивом уціліє.

“Таємну вечерю” врятували реставратори вже у XX столітті, і нині побачити її можна лише за особливих умов, малими групами, щоб не нашкодити тендітним решткам фарби.

Другим мегапроєктом міланського періоду став для Леонардо гігантський кінний монумент. Лодовіко замовив статую свого батька, герцога Франческо Сфорци, верхи на коні – найбільшу у світі. Леонардо горів цим задумом. Він роками вивчав анатомію коней, зробив безліч ескізів, навіть написав трактат про пропорції коня. Врешті зліпив з глини величезну модель – 8 метрів заввишки! Сучасники казали, що нічого прекраснішого й грандіознішого вони не бачили​. Але відлити цю скульптуру в бронзі було складно.

Тоді Леонардо придумав новаторську технологію литва, та потрібно було 100 тонн металу. Герцог саме збирав бронзу – переплавляв гармати заради мистецтва. Здавалося, мрія близька до здійснення. Та у 1494 році в Італії почалася велика війна – французький король пішов походом на Неаполь. Через 5 років, у 1499-му, Франція напала і на самого Лодовіко. Герцог мусив обороняти Мілан, бронзу з монумента повернули на гармати. Лодовіко Сфорца втік, його державу завоювали.

Величезна глиняна модель так і лишилася стояти просто неба. Розповідають, що коли французькі солдати зайняли Мілан, вони влаштували у дворі лицарські стрільбища і використовували велетенського коня як мішень – глиняного гіганта розбили стрілами на друзки​. Леонардо дізнався про це у вигнанні. Можна лише уявити, як боляче було бачити, як руйнується плід десяти років праці – та ще й від рук чужинців. Подейкували, що він навмисно зволікав з відливанням скульптури, бо боявся не впоратись із таким титанічним завданням.

Вазарі писав, що “дехто казав, ніби Леонардо зробив модель надто великою, бо й не збирався її закінчувати, як і багато інших своїх починань. Вправність його була настільки високою, що часом його власні сміливі задуми ставали йому на заваді. Він залишав речі незавершеними, прагнучи все більшої досконалості”​ Так чи інакше, міланський Gran Cavallo – Великий Кінь – став найбільшою невдачею Леонардо. І одночасно джерелом його слави: навіть знищений, він залишив по собі легенду.

Через п’ять століть, у 1999 році, за збереженими ескізами ентузіасти таки відлили бронзового коня за Леонардовим проектом і встановили у Мілані – як запізніле здійснення мрії майстра.

Настали грізні часи. Війська французів брали гору, Мілан охопив хаос. Леонардо у вересні 1499 року поспіхом покинув місто – разом з вірним Салаї і другом-математиком Лука Пачолі вони втекли під захист замків Мантуї та Венеції. Леонардо довелося лишити в Мілані багато свого – і незавершені роботи, і частину рукописів, і дворище з майстернею. Він, кому Мілан став другою домівкою, втратив покровителя і статус. Попереду була невідомість мандрів. Йому вже майже 50 – вік, коли тяжко починати спочатку. Але доля готувала йому нові зустрічі, нові вершинні творіння і нові драми.

Блукання, змови і зіткнення з Мікеланджело

Після падіння Мілану Леонардо декілька років не мав постійного притулку. Він подався у Мантую до герцогині Ізабелли д’Есте – знаменитої меценатки Ренесансу. Та прийняла його приязно, замовила портрет. Леонардо зробив чудову картину сангвіном (черввою крейдою) – той самий портрет Ізабелли, що й досі зберігся. Але довго гостювати він не став. На початку 1500 року Леонардо перебрався до Венеції, де його знання знадобились для воєнних потреб: республіка побоювалась турецького нападу, і майстер консультував щодо укріплень та придумував “водолазні дзвони” для захисту порту. Кажуть, саме Леонардо запропонував затопити вхід до венеційської лагуни старими кораблями, щоб завадити ворожому флоту – досить дотепний хід для інженера.

Вже 1502 року до Леонардо звернувся з пропозицією один з найгрізніших людей тієї доби – Чезаре Борджіа, на прізвисько Валентино, син папи Олександра VI. Чезаре найняв Леонардо головним інженером свого війська. Так да Вінчі опинився при ставці войовничого герцога, фактично – у товаристві авантюристів і найманців. Упродовж кількох місяців він багато їздив Італією – укріплював фортеці, складав карти завойованих областей (його детальна мапа міста Імола тоді стала проривом у картографії).

Подорожі з Борджіа були сповнені небезпеки: в цьому блискучому, але підступному військовому таборі інтриги й отрута були звичними речами. При дворі Валентино Леонардо зустрів флорентійця Нікколо Макіавеллі – молодого дипломата, що пізніше стане відомим автором “Державця”. Макіавеллі і Леонардо порозумілися – їх обох захоплювала інженерія. Подейкують, вони разом обговорювали навіть фантастичний проєкт – змінити русло річки Арно, щоб позбавити Пізу води під час війни Флоренції з цим містом. Згодом, у 1504 році, Макіавеллі справді залучить Леонардо до масштабних робіт із перекриття Арно. Але природа взяла гору: річка не підкорилася задуму людей, проєкт провалився, а Леонардо отримав черговий урок скромності перед стихіями.

Наприкінці 1503 року Леонардо остаточно повернувся до рідної Флоренції. Місто, яке він колись покинув, тепер зустрічало його як знаменитість. Шестидесятитисячна Флоренція тоді була домом для багатьох талановитих людей. Але тепер у ній одночасно жили два найвидатніших художники світу – сам Леонардо, вже немолодий, знаний, і Мікеланджело Буонарроті, молодший на 23 роки, який саме прославився своєю величною статуєю Давида. Ці двоє були дуже різні характером: Леонардо – красивий, елегантний, дотепний, люб’язний; Мікеланджело – похмурий, різкий, недбалий у одязі, з колючим язиком. Один – вершина вишуканого Високого Ренесансу, другий – бунтівний геній наступної генерації. Флорентійці, гострі на язик, не могли втриматися, щоб не зіштовхнути двох конкурентів. Між Леонардо і Мікеланджело виникла тиха ворожнеча. Мікеланджело навіть залишив Флоренцію на якийсь час​. 2

Є одна цікава історія, записана сучасниками, що ілюструє їхні стосунки.

Одного дня Леонардо прогулювався з приятелем біля церкви Санта-Трініта. На лавках перед палаццо сиділи містяни та жваво сперечалися про уривок з “Божественної комедії” Данте. Побачивши Леонардо, вони покликали його: “Майстер Леонардо, поясніть-но, що означає цей пасаж!” Леонардо, бажаючи віджартуватися, помітив, що саме неподалік проходить Мікеланджело, і сказав: “О, ось Мікеланджело – він вам напевне краще розтлумачить”. Він, можливо, хотів просто уникнути розмови або й пошанувати молодшого колегу, але Мікеланджело сприйняв це як насмішку. Він одразу спалахнув: “Та пояснюй сам, якщо такий розумний, ти, що взявся було відлити кінного героя в бронзі та з соромом закинув ту забаганку!” 5 Леонардо почервонів і онімів від образи. Мікеланджело, йдучи геть, ще й буркнув щось на кшталт: “Отак-от, а оці кастрати-міланці ще вірили цьому хвальку!” – маючи на увазі, що Леонардо підвів герцога і всю Міланську державу. Свідки аж роти пороззявляли – генії не часто так відверто обмінювалися дошкульностями. Леонардо ж глибоко переживав цей випад. Зазвичай стриманий, він, за переказами, не приховав сорому.

На хвилі цього змагання влада Флоренції вирішила використати таланти обох геніїв. У 1503 році урядова рада замовила дві монументальні фрески для нової Зали Великої Ради в Палаццо Веккіо. Леонардо доручили битву при Ангіарі, Мікеланджело – битву при Кашині. Місто прагнуло увічнити давні воєнні тріумфи республіки. Леонардо узявся ревно: почав малювати картон (ескіз) з кінною сутичкою. Він прагнув перевершити самого себе – показати справжню вакханалію війни, вихор коней і людей. У цій роботі він також випробував нову техніку: придумав наносити фарбу, змішуючи олійні фарби з воском, і прогрівати стіну жаром, аби фарби швидше сохли. Але експеримент підвів: під час цього прогрівання частина фарби розпливлася по стіні. Фреска зіпсувалася ще не завершеною. Розчарування Леонардо важко уявити – це була ще одна невдача.

Тим часом молодий Мікеланджело, який ледь почав свою фреску, взагалі покинув усе і поїхав до Рима робити могилу папі Юлію ІІ (яка теж зрештою не здійснилась). Зрештою обидві фрески так і залишилися лише у фрагментах. Але різниця була: Мікеланджело вже творив нові дива (незабаром розпише стелю Сикстинської капели), а Леонардо відчував, що Флоренція приносить йому більше прикрощів, ніж радості.

Проте один тихий шедевр все ж народився в ці роки у Флоренції – картина, яку Леонардо почав близько 1503 року за приватним замовленням. То був портрет флорентійської пані на ім’я Мона Ліза дель Джокондо. Леонардо писав її довго, аж надто довго – і, як подейкують, так і не віддав замовнику, бо продовжував удосконалювати все життя. На цьому полотні він зобразив знамениту загадкову посмішку, яка здається то радісною, то сумною – залежно від кута зору. Кажуть, під час сеансів позування Леонардо розважав Мону Лізу музикою та жартами, щоби та не сумувала і обличчя її лишалося осяяне живим виразом​. Здається, він закохався у власний витвір – так і носив його з собою скрізь потім. Ця “Джоконда” стане найвідомішим образом у світовому мистецтві, символом жіночої загадки. Але тоді це був просто один з проєктів майстра, про який сучасники мало знали. Леонардо ж, можливо, бачив у ній втілення своєї мрії – показати не зовнішню красу, а внутрішню душу людини.

На початку 1506 року доля знов покликала Леонардо до Мілана. Місто тепер перебувало під владою французів, і новий французький намісник Шарль д’Амбуаз запросив старого майстра назад. Леонардо, втомлений флорентійськими негараздами, погодився. Йому дали почесний титул придворного художника Французького короля. Наступні сім років Леонардо провів між Міланом, Флоренцією та маєтками навколо – на службі у французької адміністрації. Це був період, коли він менше займався великими картинами, а більше – наукою і наставництвом. 

Саме тоді він зблизився зі своїм новим учнем Франческо Мельці, юним дворянином, який стане йому як син і залишиться поряд до кінця життя. Мельці згодом писав, що “любов до Леонардо була така, що він не відходив від нього ні вдень, ні вночі до самої смерті”.

Знаменитий малюнок дитини в утробі.

Разом вони досліджували анатомію: Леонардо співпрацював з професором Маркантоніо делла Торре, розтинаючи трупи в лікарні. Да Вінчі вивчав людське тіло з неймовірною прискіпливістю – м’язи, кістки, нутрощі. Він зробив десятки приголомшливих малюнків тіла людини у розрізі. Його цікавило все: як б’ється серце, як зароджується життя в утробі матері, що таке смерть.

З цього приводу є цікаві історія: Леонардо описав, як у лікарні спостерігав дуже старого дідуся, який помирав тихо і без болю. Дідусь сказав, що йому 100 років і він “відчуває лише легку втому життя, але не хворобу” – після чого спокійно перестав дихати​. 6 Леонардо власноруч розтяв тіло цього старця, аби знайти причину такої легкої смерті.

Він побачив, що артерії серця майже закриті відкладеннями – вперше в історії описав склероз судин як можливу причину природної смерті від старості​. Цей випадок справив на нього велике враження. На старості літ Леонардо все більше розмірковував про бренність. Він писав притчі та афоризми про душу, Бога, природу добра і зла.

20 висловлювань Леонардо да Вінчі

  1. “Навчання ніколи не виснажує розум.”
  2. “Простота — це найвища витонченість.”
  3. “Час триває достатньо довго для тих, хто вміє ним скористатися.” 
  4. “Я люблю тих, хто вміє посміхатися в біді, хто здобуває силу з негараздів і мужніє завдяки роздумам. Лише малі розуми відступають, тоді як ті, чиє серце тверде, а совість схвалює їхні вчинки, триматимуться своїх принципів навіть до смерті.”
  5. “Бідний той учень, який не перевершив свого вчителя.”
  6. “Я давно помітив, що люди, які чогось досягли, рідко сидять склавши руки й чекають. Вони самі йдуть назустріч подіям — і змінюють їх.”
  7. “Мене завжди вражала нагальність дії. Знати — недостатньо, треба застосовувати. Хотіти — замало, треба робити.”
  8. “Найшляхетніше задоволення — це радість розуміння.”
  9. “Досвід не помиляється; помиляються лише твої судження, які обіцяють собі результати, що не зумовлені твоїми експериментами.”
  10. “Усе наше знання бере початок із відчуттів.”
  11. “Хоч природа починається з розуму і завершується досвідом, нам необхідно робити навпаки: починати з досвіду і вже з нього досліджувати причини.”
  12. “Існує чотири сили: пам’ять і розум, бажання й жадоба. Перші дві — ментальні, інші — тілесні. Три відчуття — зір, слух і нюх — важко стримати; дотик і смак — неможливо.”
  13. “Як їжа без апетиту — нудне харчування, так і навчання без завзяття шкодить пам’яті, не засвоюючи те, що споживає.”
  14. “Усе знання, яке завершується словами, згине так само швидко, як і з’явилося, за винятком письма — механічної частини знання.”
  15. “Істина речей — головна пожива для розуму вищого порядку.”
  16. “Життя, прожите гідно, є довгим.”
  17. “Здоровий глузд — це те, що оцінює речі, які йому передають інші органи чуття.”
  18. “Знання про минуле та про місця на Землі — це окраса й пожива людського розуму.”
  19. “Як добре прожитий день дарує спокійний сон, так і добре прожите життя приносить спокійну смерть.”
  20. “Люди великого розуму найактивніші тоді, коли, здається, вони роблять найменше.” 7

Одночасно його цікавило, здавалось, геть усе на світі – від будови “місяця на небі і землі під ногами” до “язика дятла”: в одному зі списків справ він нагадав собі “описати язик дятла”, що дивувало дослідників – для чого це йому? Леонардо старів тілом, але не духом: замість бігати містом, як в молодості, він сидів у кабінеті, оточений манускриптами, але все одно будував повітряні замки подумки – чи то машину для польоту, чи міст через босфорську затоку, чи ідеальне місто без бруду і хвороб.

У 1513 році ситуація знов змінилася: франко-міланські покровителі Леонардо впали в немилість, і майстер опинився без діла. У його 61 рік Флоренція вже не мала для нього роботи, зате Рим – столиця пап – манила можливістю отримати замовлення від самого папського двору. Родина Медічі саме повернула собі владу у Флоренції, і брат нового Папи Льва X, Джуліано Медічі, запросив Леонардо до Рима. 

Так у 1513 році він переїхав туди, де вже творили Мікеланджело (розписував Сикстинську капелу) та Рафаель Санті (прикрашав станці папського палацу). Леонардо виділили майстерню в палаццо Бельведере і платню. Але, попри добрі умови, у Римі він зробив дуже мало. Папа Лев X, як кажуть, зітхнув, спостерігаючи за працею Леонардо: “Ох, цей ніколи нічого не доведе до кінця”​.

І тут на арені з’явився новий великий покровитель – король Франції Франциск I. Цей монарх був молодий, амбітний і захоплювався Ренесансом несамовито. В 1515 році Франциск увійшов з військом до Італії та розбив швейцарців під Мариньяно. Тріумфальний переможець завітав до Болоньї, де побачився з Папою Левом X, і там відбулася одна цікава подія: на урочистій зустрічі для короля показали дивовижного механічного Лева, створеного, як казали, маестро Леонардо.

Цей механічний лев умів самостійно крокувати вперед, ворушивши лапами, і коли зупинявся – відкривав у себе на грудях люк, з якого висипалися геральдичні лілії Франції​l8

Оригінального лева не знайдено, але збереглися ескізи та описи конструкції у записах Леонардо. Завдяки цим матеріалам у XXI столітті інженери й історики неодноразово створювали реконструкції механічного лева.

Король Франциск був у захваті: то був витвір і техніки, і придворної алегорії (лев – символ Папи Лева, що дарує лілії – символ короля). Цей лев став останньою великою виставою Леонардо на італійській сцені. Молодий король особисто умовив сивого майстра переїхати до Франції на його службу. Леонардо недовго роздумував: він розумів, що в Італії для нього час немов зупинився. А північ обіцяла спокій та пошану.

В 1516 році, взявши свої картини (у тому числі портрет Мони Лізи) і учня Мельці, Леонардо да Вінчі виїхав за Альпи. Король дав йому титул “першого художника, інженера і архітектора королівського двору” з щедрою пенсією.

Оселився Леонардо в затишному замку Кло-Люсе біля королівської резиденції Амбуаз у долині Луари. Там він провів останні три роки свого життя. Вже ні великих картин, ні грандіозних проєктів він не створював – здоров’я не те, права рука, кажуть, частково паралізувалась (можливо, інсульт). Але король часто відвідував старого – розпитував про італійських майстрів, про античність, милувався малюнками.

У замку Кло-Люсе є підземний хід, яким, подейкують, монарх міг будь-якої хвилини прийти до майстра на бесіду. Але це радше із області місцевих легенд. (На фото замок Кло-Люсе)

2 травня 1519 року Леонардо да Вінчі помер у віці 67 років. Вазарі описує цю смерть зворушливо: “Побачивши себе при смерті, він протягом кількох місяців старанно вивчав Святе Писання і таїнства віри; і, не здужаючи стояти, з допомогою друзів та учнів підвівся з ложа, аби прийняти Святе Причастя. Король, який часто й любовно навідував його, прийшов і тепер; Леонардо, бажаючи показати повагу, сів на ліжку і почав розповідати про свою неміч та те, що скривдив Бога і людей, бо не працював у мистецтві настільки, як належало б. Раптом його пройняв судомний дрож – провісник смерті – і король, схиляючись, щоб допомогти йому, підтримав його голову… І тут його дух, знаючи, що не може бути удостоєний більшої честі, покинув нас у руках короля”​. 2

Ezoic

Леонардо йшов з відчуттям незавершеності. Його жага до пізнання була більша за відведений вік. Він не встиг утілити й малої частки своїх задумів. В останніх нотатках майстра є сумні слова: “Di mi se mai fu fatta alcuna cosa” – “Скажи мені, чи було що-небудь здійснено (доведено до кінця)?” Це питання він ставив самому собі.

Леонардо поховали у французькому містечку Амбуаз, в капелі святого Юбера. Пізніші війни зруйнували ту каплицю, і прах його, ймовірно, безнадійно втрачений серед уламків.

Леонардо поза міфом

По смерті Леонардо його учень Франческо Мельці отримав усі його рукописи – тисячі сторінок дрібно списаних дзеркальним почерком, з кресленнями, загадками і спостереженнями. Ці нотатники, розпорошені згодом по світу, зробили революцію в нашому розумінні епохи. В них – безмежний всесвіт розуму Леонардо: від проектів танків та роботів до роздумів про космос і любов. Його малярських творів збереглося небагато – десяток-півтора, але кожен став безцінним скарбом. А його легенда розрослась уже за кілька десятиліть. Вазарі – перший біограф – писав про Леонардо з таким захватом, що створив образ мало не надприродний. Він захоплено зазначав, що той мав силу гнути підкови голими руками, що “блиск його краси міг умиротворити будь-яку засмучену душу, а словами він міг зрушити найтвердіше серце”, що він був щедрим до бідних і другом талановитих​. Вже в XVI столітті Леонардо став легендою. Але яким він був насправді, за межами міфу?

Ми бачимо в ньому не бездоганного напівбога, а живу людину – іноді парадоксальну, мінливу. Він міг чарувати співрозмовників гострим розумом, але перед полотном впадав у ступор, сумніваючись, чи взагалі здатен втілити свої високі ідеї​. Він міг зачаровано класти руку на пульс старого діда, який мирно згасав, – і в ту ж ніч розтинати труп, щоби збагнути, як працює серце. Він конструював машини смерті для жорстоких володарів – і водночас купував пташок, щоб випустити їх на волю. Він волів носити лляний одяг, “щоб не вдягати нічого мертвого”, уникав м’яса і співчував кожній істоті​ – але холоднокровно анатомував людські органи, дивлячись на тіло як на складний механізм. 

Ezoic

Він часто не доводив свої проекти до кінця – та коли брався за пензель, міг творити без відпочинку, поки не знесиліє. Він був веселун і фантазер, але крила його уяви часто обпалювало полум’я реальності. Проте кожну невдачу Леонардо переосмислював як урок, а не як поразку.

Леонардо да Вінчі залишив по собі набагато більше, ніж картини і винаходи. Він залишив нам приклад безмежної допитливості і сміливості уяви. Його образ – не лише в загадковій посмішці Джоконди чи ескізі літального апарата. Він – у щоденному виборі шукати нове, бути людяним і йти за покликом пристрасті.

Джерело: https://daytoday.ua/leonardo-da-vinchi/#google_vignette 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Виставка-інсталяція "Великодні забавки"

Відділ мистецтв Чернігівської обласної бібліотеки для дітей запрошує ознайомитися із книгами, які розкажуть про особливості та традиції Вели...